27.04.2012

Knjige položenih ugovora odlaze u zaborav

Ako niste kao vlasnik stana upisani u zemljišnu knjigu, već samo u Knjigu položenih ugovora (KPU), od 1. siječnja 2013. godine nećete moći prodati ili darovati svoju nekretninu. Uoči ulaska u Europsku uniju dužni smo, naime, staviti izvan upotrebe Knjigu položenih ugovora u koju je upisana većina vlasnika u Hrvatskoj, jer EU ne poznaje dualitet zemljišnih knjiga. Svim zgradama do 31. prosinca ove godine nužno pokrenuti takozvani postupak povezivanja, odnosno prenijeti sve vlasnike iz KPU-a u zemljišnu knjigu, koja će ulaskom u Europsku uniju biti jedini važeći dokument.

 

Manje komplicirano

Spomenuti postupak provode upraviteljske tvrtke, a nakon njega nije potrebno provoditi etažiranje zgrade, koje bi, prema riječima upravitelja, ispalo duplo skuplje i kompliciranije. “Nakon provedbe postupka povezivanja KPU-a i zemljišne knjige, konačno će biti uneseni točni podaci o svim posebnim dijelovima zgrade, njihovim vlasnicima, površinama, kao i suvlasničkim udjelima, a na zemljištu više neće biti upisano društveno ili općinsko vlasništvo, te će svi vlasnici konačno biti uknjiženi. Od 660 zgrada kojima upravljamo čak 85 posto ih mora proći spomenuti postupak, dok ih je tek 15 posto uredno, a riječ je mahom o novogradnjama, izgrađenima nakon 2001. godine“, kazao nam je Toni Šoljan, voditelj Odjela pravnih poslova u Tehnoplastu. Postupak povezivanja provodi se na temelju postojeće dokumentacije i dva do tri puta je jeftiniji od postupka etažiranja, ovisno o veličini, odnosno površini zgrade. Primjera radi, etažiranje zgrade od 1000 četvornih metara bruto površine suvlasnike stanova koštat će ukupno 15.000 kuna, dok bi za postupak povezivanja platili oko 8.000 kuna. “Podsjećam da su sve zgrade zakonski dužne provesti postupak etažiranja do 1. siječnja 2015. godine ako prethodno nisu napravile ovo povezivanje“, objašnjava nam Šoljan.

 

Zakonska dužnost

Na upit kako vlasnici mogu provjeriti jesu li upisani u zemljišnu knjigu ili u KPU, naš sugovornik odgovara da im to piše na novijem vlasničkom listu. Postupak povezivanja, pak, ne mogu pokrenuti samo za svoj stan, već za čitavu zgradu, najjednostavnije preko predstavnika stanara. Cijeli posao odrađuje upraviteljska tvrtka, a trošak postupka financira se iz postojećih sredstava pričuve ili dodatnim uplatama, ovisno o dogovoru suvlasnika. Najčešći je model, kako doznajemo od Šoljana, povećanje pričuve na razdoblje od šest mjeseci, koliko je očekivano trajanje samog povezivanja (60 dana prikupljanje i obrada dokumentacije, 60 dana sazivanje rasprave pred Zemljišnikom, plus jedan do dva mjeseca za ročišta op.a.). “Ono što ljude uglavnom zanima jest to hoće li ovim putem uspjeti legalizirati i dio stana koji su uzeli od zajedničkih dijelova zgrade, ponajprije hodnika, napravivši od toga još jednu sobu, predsoblje i slično. Ako su to napravili do 1. siječnja 1998. godine, kada je na snazi još uvijek bilo društveno vlasništvo, ako imaju sve potrebe dokumente i suglasnost u to vrijeme nadležnog tijela lokalne samouprave, problema u pravilu nema. Ako je proširenje na zajedničke dijelove nastupilo iza tog datuma, taj će se dio moći uknjižiti tek uz suglasnost svih suvlasnika u postupku etažiranja“, objašnjava Šoljan.

 

Traženje uporabne dozvole

Hoće li, prema novim propisima, agencije za nekretnine imati problema u

poslovanju, pitali smo Franu Magazinovića, vlasnika Mediteran Golda. “Ono stoje nama moglo izazivati teškoće jest traženje uporabne dozvole za svaku zgradu s obzirom na to da bi, sukladno tomu, 90 posto objekata u Hrvatskoj bilo nelegalno i ne bi se moglo prodavati. Za dva mjeseca će se, prema mojim saznanjima, ipak ukinuti ta odredba Zakona o prostornom uređenju i gradnji, čime će nam se uvelike olakšati život. Vlada može i sutra zabraniti prodaju stanova koji nisu upisani u zemljišne knjige, nikad se ne zna“, kaže Magazinović.

 Izvor: limun.hr